piątek, 22 listopada 2013

Brudna Ekonomia a Polskie Przedszkola Raiffeisen, Steczyk przewracają się w grobie cz. II

Po roku 89 również w Polsce nastąpił boom na budowanie niezależności finansowej opartej o spółdzielczość. Współczesna Kasa Stefczyka swoją nazwę wzięła od Polaka Franciszka Stefczyka, który w trudnych czasach bo kiedy Polska była pod zaborami rozpoczął budowę kółek rolniczych, podwalin pod polską spółdzielczość.


Franciszek Stefczyk był z wykształcenia historykiem, nauczycielem i działaczem spółdzielczym.
Franciszek Stefczyk wzorował się na Friedrichu Raiffeisenie, który zbudował system pomocy a raczej samopomocy na wsi według zasady "Jeden za wszystkich wszyscy za jednego".

I tu jest clue mojej wypowiedzi, "Jeden za wszystkich wszyscy za jednego". Gdyby polska ekonomia została oparta o tę zasadę czy regułę, to w Polsce rzadziej dochodziłoby do różnych patologii w tzw. obszarze brudnej ekonomii. 

Brudna ekonomia już rozpoczyna się na poziomie przedszkola, gdzie jedne dzieci do nie dawna uczestniczyły w zajęciach np. z angielskiego, rytmiki, zajęć plastycznych czy baletowych, a inne dzieci w tym czasie siedziały grzecznie na ławeczkach i przyglądały się jak ich rówieśnicy w klasie dobrze i efektywnie spędzają czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz